Strona główna / Usługi / Terapia neuroregeneracyjna - Cerebrolizyna

Terapia neuroregeneracyjna - Cerebrolizyna

Terapia Cerebrolizyną

Cerebrolizyna jest lekiem zarejestrowanym w Polsce i na świecie do leczenia chorych z uszkodzeniem mózgu na skutek udaru, urazu lub w procesach zanikowych mózgu (tzw. neurodegeneracja). Liczne badania od wielu lat potwierdziły skuteczność terapii Cerebrolizyną. Terapia Cerebrolizyną jest rekomendowana m.in. we wspomaganiu rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu w najnowszych wytycznych Europejskiej Akademii Neurologii z 2021 roku.

Wskazania do leczenia

Wykazano skuteczność Cerebrolizyny w leczeniu chorych z uszkodzeniem mózgu w przebiegu różnych schorzeń:

Co to jest Cerebrolizyna?

Podstawowym składnikiem Cerebrolizyny są tzw. neutrofiny czyli substancje białkowe o działaniu odżywczym dla komórek nerwowych (neuronów) oraz aminokwasy identyczne jak u człowieka. Naturalne neutrofity uwalnianie przez neurony do przestrzeni międzykomórkowej działają stymulująco na rozwój neuronów, zarówno wzrost nowych jak i przeżywanie już istniejących neuronów. Obecnie znanych jest wiele rodzajów neutrofin działających w mózgu, m.in. czynnik wzrostu neuronów (NGF), czynnik wzrostu neuronów pochodzenia mózgowego (BDNF), Neutrofina-3 (NT-3), Neutorfina-4/5 (NT-4/5). W 1986 roku Rita Levi-Montelcini oraz Stanley-Cohen otrzymali nagrodę Nobla za wyizolowanie czynnika wzrostu nerwów (NGF). Od tego czasu w wielu badaniach wykazano istotną rolę neutrofin w procesach regeneracji komórek układu nerwowego.

Jak działa Cerebrolizyna?

Cerebrolizyna jest lekiem multimodalnym, który wspomaga naturalne procesy i możliwości mózgu do autonaprawy poprzez stymulację procesów neuroregeneracji. Po podaniu dożylnym składniki terapeutyczne przechodzą przez barierę krew-mózg. Działanie neutroficzne wykrywane jest w ciągu 24 godzin od podania. Wykazano wiele różnorodnych mechanizmów działania składników Cerebrolizyny, m.in. stymulację czynnika IGF-1, aktywację szlaku białka Shh komórek prekursorowych czy zwiększanie czynników wzrostu VEGF oraz ANG-1.

Jak jest podawana Cerebrolizyna?

Terapia Cerebrolizyną polega na podawaniu roztworu leku w kroplówkach dożylnych. Takie podawanie leku jest konieczne aby składniki odżywcze dla komórek nerwowych (peptydy oraz aminokwasy) przedostały się do mózgu pokonując barierę-krew mózg.

Leczenie polega na codziennym podawanie leku, łącznie przez 10-20 dni. Zalecana jest dawka dobowa do 30ml podawana w powolnym wlewie dożylnym (ok. 45min) celem uniknięcia działań niepożądanych związanych ze zbyt szybkim podaniem leku. Zaleca się powtarzanie cyklu leczenia co 3 miesiące.

Bezpieczeństwo terapii

Cerebrolizyna jest stosowana od ponad 30 lat. Wieloletnia praktyka wskazuje, iż terapia Cerebrolizyną jest bezpieczna. Obserwowane działania niepożądane występowały rzadko (<1/1000) lub bardzo rzadko (<1/10000). Do rzadko występujących działań niepożądanych zalicza się: brak apetytu, zawroty głowy (przy zbyt szybkim podaniu wlewu dożylnego), uczucie gorąca lub pocenie się (przy zbyt szybkim podaniu wlewu dożylnego), świąd, pobudzenie. Do bardzo rzadkich działań niepożądanych zalicza się: nadwrażliwość lub reakcje alergiczne, takie jak reakcje skórne w postaci świądu, miejscowe reakcje zapalne, ból głowy, ból szyi, bóle kończyn, gorączka, ból lędźwiowo-krzyżowy, duszność, dreszcze oraz stan podobny do wstrząsu, napady padaczkowe, palpitacje serca (przy zbyt szybkim podaniu wlewu dożylnego), niestrawność, biegunka, zaparcia, wymioty i nudności, reakcje skórne w miejscu podania.



Wróć
Umów sie na wizytę
Zadzwoń do nas 32 500 00 55 Umów się ONLINE
32 500 00 55
Umów się