Strona główna / Usługi / Badanie EKG/Holter EKG

Elektrokardiografia.

Elektrokardiografia, w skrócie EKG jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Dzięki elektrodom umieszczonym na klatce piersiowej i kończynach rejestruje się elektryczną aktywność serca. Badanie to pozwala na ocenę rytmu i częstości pracy serca oraz wykrywa ewentualne nieprawidłowości.


Wskazania:

Przebieg badania
Do badania należy rozebrać się od pasa w górę, podciągnąć nogawki spodni, opuścić skarpetki, dopuszczalne są cienkie rajstopy. Należy ściągnąć metalowe dodatki, biżuterię czy okulary, ponieważ mogą zakłócić przebieg badania. Podczas wykonywania EKG pacjent leży na plecach z rękami ułożonymi wzdłuż ciała. Następnie skórę w miejscu umiejscowienia elektrod w celu poprawy przewodzenia pokrywa się specjalnym żelem do EKG. Na klatkę piersiową przyczepia się 6 gumowych elektrod z przyssawkami. Z kolei na nadgarstki i kostki stóp zakłada się 4 elektrody (klipsy). Założone elektrody odbierają sygnał z powierzchni ciała i tworzy się zapis EKG. W trakcie badania nie można mówić i się poruszać, aby nie zaburzyć wyniku.

Ile trwa?
5-10 minut

Jak się przygotować?
Co najmniej kilka godzin przed badaniem powstrzymać się od picia kawy i innych napojów zawierających kofeinę oraz palenia papierosów. Warto przyjść kilka minut wcześniej, aby przed samym badaniem móc
chwilę odpocząć. Dzień przed badaniem nie powinno się spożywać alkoholu ani intensywnie ćwiczyć.

Holter EKG
Często zdarza się, że problemy z sercem występują epizodycznie, co uniemożliwia ich wykrycie podczas tradycyjnego EKG wykonanego w spoczynku. Dzięki urządzeniu monitorującemu można uzyskać zapis czynności pracy serca w trakcie wykonywania codziennych czynności, wysiłku fizycznego oraz w czasie odpoczynku i snu.

Inne wskazania:

Czas trwania zapisu
24 lub 48 godziny


Jak się przygotować bezpośrednio przed zabiegiem?
Klatka piersiowa powinna być umyta, nie należy stosować balsamów i kremów. W przypadku obfitego owłosienia na klatce piersiowej zaleca się jego zgolenie.
Podczas trwającej rejestracji należy zrezygnować z kąpieli, ponieważ urządzenie nie jest wodoodporne. Nie wskazane jest używanie poduszek elektrycznych oraz przetrzymywania telefonu komórkowego w pobliżu rejestratora EKG. Należy zachować ostrożność podczas ubierania, aby nie doszło do przypadkowego odpięcia elektrod i przerwania zapisu.

W przypadku wystąpienia problemów takich jak np. reakcja alergiczna na plastry, upadek, przemoknięcie, odklejenie elektrod należy skontaktować się z miejscem gdzie był zakładany Holter.
Podczas snu nie zaleca się spania na brzuchu.


Wróć
Umów sie na wizytę
Zadzwoń do nas 32 500 00 55 Umów się ONLINE
32 500 00 55
Umów się