EEG (elektroencefalografia) to nieinwazyjna, bezpieczna i bezbolesna metoda diagnostyczna, która pozwala na wykrycie patologicznych zmian w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Celem badania jest pomiar aktywności bioelektrycznej mózgu poprzez rejestrację fal mózgowych. Sygnał EEG uzyskuje się poprzez rozmieszczenie na skórze głowy elektrod, które odbierają i rejestrują sygnały przekazywane pomiędzy neuronami.
Wskazania:
Przebieg badania
Badanie przeprowadza się najczęściej w pozycji leżącej. Na skórę głowy badanego nakleja się elektrody lub zakłada specjalny czepek, do którego przymocowane są już elektrody. Pomiędzy skórą głowy, a elektrodami wpuszcza się specjalny żel pozwalający na lepsze przekazywanie sygnału elektrycznego.
W pierwszej części badania rejestruje się spoczynkową aktywność bioelektryczną mózgu - osoba badana ma zamknięte oczy, stara się wyciszyć i zrelaksować. Następnie na polecenie osoby przeprowadzającej badanie otwiera się i zamyka oczy. W dalszej kolejności przeprowadza się próbę fotostymulacji (błyski świetlne o różnej częstotliwości) i hiperwentylacji (kilkuminutowe głębokie oddychanie).
Ile trwa badanie?
Około 45 minut.
Jak się przygotować?
Na badanie powinno przyjść się wyspanym, wypoczętym, po spożyciu lekkiego posiłku. Dzień przed badaniem należy umyć włosy wyłącznie szamponem. Nie używać do włosów żadnych odżywek, kremów, pianek, lakierów czy żeli. W ciągu doby poprzedzającej badanie nie należy zażywać leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy (np. uspokajających, nasennych). Na co najmniej 24 godziny przed badaniem należy unikać napojów alkoholowych i zawierających kofeinę (kawa, mocna herbata, typu Cola, napojów energetycznych), a także produktów z dużą zawartością cukru.
Jeśli przyjmujesz leki na stałe, ważna jest konsultacja z lekarzem wystawiającym skierowanie, czy przyjąć je przed badaniem.