Maciej Świat, dr hab. n. med., specjalista neurolog. Na początku swojej kariery zawodowej związany z Kliniką Neurologii (Neurologii Wieku Podeszłego) CSK w Katowicach Ligocie, gdzie do 2010 roku był zatrudniony jako nauczyciel akademicki. Obył liczne staże i szkolenia zagraniczne w ośrodkach europejskich i USA (m.in. Szpital AKH w Wiedniu, Centrum Rehabilitacji Rosenhugel w Wiedniu, Szpital Uniwersytecki w Filadelfii). W latach 2005-2006 odbył staż naukowym w Uniwersytecie Pensylwanii (USA), gdzie był członkiem zespołu badawczego zajmującego się oceną zaburzeń krążenia mózgowego za pomocą ultrasonografii przezczaszkowej. W 2008 roku obronił pracę doktorską na temat zastosowania ultrasonografii dopplerowskiej w ocenie zaburzeń krążenia mózgowego. Dorobek naukowy obejmuje ponad 30 prac opublikowanych w międzynarodowych czasopismach naukowych oraz ponad 50 wystąpień na krajowych i zagranicznych konferencjach neurologicznych. Wpółautor rozdziałów w podręcznikach i książkach z zakresu neurologii klinicznej. W kwietniu 2014 roku otrzymał tytuł naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych. Obecnie zatrudniony na stanowisku Profesora Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie oraz Akademii Śląskiej w Katowicach oraz Akademii Śląskiej w Katowicach.
Był członkiem w wielu zespołach badawczych międzynarodowych badaniach klinicznych (m.in. MATCH, ECASS 3, IST). Jego zainteresowania kliniczne i naukowe głównie obejmują choroby naczyniowe mózgu (udar mózgu), bóle głowy (migrena) choroby układu pozapiramidowego (choroba Parkinsona), choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego (choroba Alzheimera) oraz stwardnienie rozsiane.
W latach 2009 – 2010 prowadził Oddział Udarowy Kliniki Neurologii CSK. W latach 2010 - 2012 pracował w Wielkiej Brytanii jako konsultant neurolog w Szpitalu Uniwersyteckim w Coventry oraz Kettering General Hospital i Wexham Park Hospital. Od czerwca 2012 roku prowadzi Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 3 w Rybniku.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy oraz Europejskiej Akademii Neurologii (EAN).