Neurologopeda to specjalista, który w toku nabywania swoich kompetencji zawodowych zajmuje się problemami osób z uszkodzeniami układu nerwowego. Takich chorób jest bardzo dużo, a do neurologopedy trafią zarówno dzieci, np. z dziecięcym porażeniem mózgowym lub autyzmem, jaki i osoby dorosłe np., po udarach mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych, z chorobą Parkinsona czy z chorobą Alzheimera. Neurologopeda będzie mógł pomóc kiedy z powodu wymienionych wyżej chorób pojawią się problemy z mową (afazja, dysartria), połykaniem (dysfagia). Szczególnie ważna jest terapia dysfagii, ponieważ przy niewłaściwym postępowaniu może ona doprowadzić do niedożywienia lub zachłystowego zapalenia płuc. Do wizyty u neurologopedy warto się przygotować, przede wszystkim należy poinformować pacjenta, gdzie i po co się udaje, warto wskazać, że konsultacja jest ważna. A o co jeszcze warto zadbać? Krótkie wskazówki są poniżej:
Badanie nie jest bolesne i krępujące, więc nie ma się czego obawiać.
Na badanie należy przyjść z osobą, która potrafi udzielić rzeczowych informacji na temat obserwowanych problemów.
Jeżeli pacjent posiada aparat słuchowy, trzeba go zabrać – ważne, aby w czasie wizyty dobrze słyszeć zadawane pytania – neurologopeda musi porozmawiać z pacjentem żeby dowiedzieć się jak najwięcej o jego problemach
Potrzebne będą też okulary – często w czasie badania będą wykonywane różne zadania wymagające dobrego wzroku i warto dobrze widzieć, co jest napisane na kartce.
Jeżeli pacjent nosi protezę zębową, należy ją założyć (brak zębów również wpływa na sposób mówienia i połykania)!
Warto przypomnieć sobie czy wystepują jakieś problemy przy jedzeniu (kaszel, przetrzymywanie jedzenia w ustach, wydłużenie czasu posiłków, niechęć do różnych potraw, trudności w przełykaniu śliny) – można zrobić notatki, wtedy nic nie umknie.
Podczas badania w zależności od życzenia pacjenta, osoba towarzysząca (opiekun, rodzina) może być obecna przy badaniu lub poczeka przed gabinetem.
Po badaniu neurologopeda wyjaśni wszystkie wątpliwości oraz dokładnie poinformuje na czym polega terapia.
Wszystkie pytania do neurologopedy warto spisać, wtedy nic nie umknie uwadze.