Strona główna / Blog / Choroby naczyniowe / Rehabilitacja po udarze mózgu

Rehabilitacja po udarze mózgu

Odzyskiwanie funkcji utraconych w wyniku udaru mózgu w ciągu sekund, minut i godzin wymaga szeroko pojętej rehabilitacji trwającej wiele tygodni, miesięcy a nawet lat. Zwiększa ona szansę na odzyskanie niezależności oraz na poprawę jakości życia. Obejmuje wiele różnorodnych aspektów przedstawionych poniżej.

Przebieg rehabilitacji oraz jej efekty zależą od ciężkości przebytego udaru, indywidualnych uwarunkowań każdego chorego oraz czynników środowiskowych. Chociaż dotychczasowe badania potwierdzają, że rehabilitacja u osób po udarze jest konieczna i niezbędna, oraz że ostateczny wynik leczenia jest zdecydowanie lepszy u osób, u których prowadzono rehabilitację w porównaniu do osób jej pozbawionych, brak jest zgodności w kwestii optymalnej długości jej trwania, intensywności oraz formy terapii.

Kiedy rozpocząć rehabilitację ?

Generalnie, im wcześniej rozpoczęta rehabilitacja, tym większa jest szansa na odzyskanie utraconych funkcji. Nie jest ona jednak wdrażana bezkrytycznie, ale dostosowywana indywidualnie do każdego chorego. Poprzedzić ją musi:

W szpitalu rehabilitacja poudarowa w najszerszym jej znaczeniu rozpoczyna się z chwilą przyjęcia pacjenta do Oddziału Udarowego i składa się z opieki pielęgniarskiej opisanej poniżej. Fizjoterapia natomiast wdrażana jest zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin od przyjęcia do szpitala.

Co obejmuje rehabilitacja poudarowa?

W zależności utraconych funkcji oraz uszkodzenia struktur ciała główne elementy rehabilitacji to:

  1. Opieka pielęgniarskia - już od chwili przyjęcia pacjenta do szpitala. Obejmuje monitorowanie funkcji życiowych chorego, ocenę zaburzeń połykania, odpowiednią pielęgnację, odpowiednie nawodnienie, odżywienie, oraz zapobieganie odleżynom, edukację pacjenta oraz jego rodziny w zakresie nauki czynności życia codziennego. Do zadań pielęgniarskich należy również wspomaganie przenoszenia efektów fizjoterapii z etapu ćwiczeń do codziennego funkcjonowania chorego. Istotne znaczenie ma również wsparcie psychologiczne pacjentów i ich rodzin.

  2. Fizjoterapia - przy czynnym udziale pacjenta oraz biernej, przy braku współpracy chorego. W zależności od potrzeb i możliwości chorego cele fizjoterapii i jej etapy są różne.

Początkowo ma ona za zadanie zapobiegać powstawaniu oraz zmniejszać powikłania wynikające z unieruchomienia, takie jak powikłania infekcyjne, zakrzepowo-zatorowe, odleżyny, dolegliwości bólowe wynikające z przykurczów, stanów zapalnych tkanek. Kolejnym celem jest poprawa podstawowych czynności życiowych, czyli prawidłowej wentylacji płuc, nauki prawidłowego przeżuwania i połykania pokarmów. Następnym krokiem jest kompensacja i próba maksymalnego odtworzenia utraconych zdolności ruchowych, zaczynając od zmiany pozycji ciała w obrębie łóżka, nauka siadania i wstawania oraz utrzymywania pozycji stojącej i następnie nauka chodu. W dalszym etapie fizjoterapia skupia się na przywracaniu ruchów poszczególnych części ciała, z precyzyjnymi ruchami kończyn, i ostatecznie obejmuje naukę złożonych czynności ruchowych, zaburzonych przez uszkodzenie kory mózgowej, objawiających się zaniedbywanie połowiczym (czyli brakiem poczucia jednej strony ciała) lub apraksją (czyli zaburzeniem ruchów celowych).

  1. Rehabilitacja funkcji poznawczych i behawioralnych, czyli

  1. Terapia zajęciowa

  1. Terapie eksperamentalne - liczne, stale badane, o nieudowodnionej skuteczności, m.in.

Ile trwa rehabilitacja poudarowa?

Długość czasu trwania rehabilitacji poudarowej zależy od ciężkości udaru, zajętego obszaru mózgu a przez to rodzaju i stopnia utraconych funkcji oraz współistniejących schorzeń i komplikacji choroby. Niektórzy pacjenci odzyskują utracone funkcje bardzo szybko. Większość chorych wymaga jednak długofalowej rehabilitacji, trwającej wiele miesięcy albo nawet lat. Wraz z postępem powrotu do zdrowia, i poprawą poszczególnych funkcji, plan rehabilitacji może ulegać zmianom.

Gdzie odbywa się rehabilitacja ?

Proces rehabilitacji rozpoczyna się oczywiście już w szpitalu. Przed wypisem z Oddziału Udarowego ustalony zostaje dalszy plan postępowania, w zależności od potrzeb i możliwości zdrowotnych oraz socjalnych pacjenta.

Kontynuacja rehabilitacji może odbywać się :

Kto uczestniczy w procesie rehabilitacji?

Rehabilitacja poudarowa wymaga współpracy wielu specjalistów, takich jak:

Od czego zależy ostateczny efekt rehabilitacji chorego po udarze mózgu?

Ostateczny wynik leczenia i rehabilitacji po udarze mózgu różni się u poszczególnych pacjentów. Nie da się przewidzieć czasu koniecznej rehabilitacji oraz jej wyników. Ogólnie mówiąc, powrót do zdrowia zależy od:

Największy postęp rehabilitacji osiągany jest zwykle w pierwszych tygodniach i miesiącach po udarze. Jednak nawet przez 12 do 18 miesięcy można obserwować istotną poprawę funkcjonowania chorego. Ważne by o tym pamiętać, zwłaszcza, że proces powrotu do zdrowia po przebytym udarze nierzadko bywa dla pacjenta oraz rodziny frustrujący i mozolny. W żadnym wypadku nie wolno się poddawać, mimo pojawiających się wielu trudności i przeszkód. Silna wola, motywacja oraz wsparcie i zaangażowanie najbliższych są najlepszą szansą na osiągnięcie możliwie najlepszych wyników leczenia.


Wróć
Umów sie na wizytę
Zadzwoń do nas 32 500 00 55 Umów się ONLINE
32 500 00 55
Umów się