Strona główna / Blog / Choroby naczyniowe / Dieta po udarze mózgu

Dieta po udarze mózgu

Prawidłowe odżywianie po udarze jest kluczowe do szybkiego powrotu do zdrowia. Wdrożenie prawidłowej, zdrowej diety pomaga kontrolować masę ciała, ciśnienie krwi oraz zmniejszyć ryzyko kolejnego udaru.

Co warto wiedzieć o diecie chorego po udarze?

·        Po udarze mogą występować problemy z prawidłowym odżywianiem

·        Konieczna może być pomoc logopeda, w celu nauki techniki bezpiecznego przyjmowania posiłków

·        Dietetyk pomoże ustalić dietę pozwalającą na zaspokajanie prawidłowej ilości i składu posiłków

·        Odpowiednia, zdrowa dieta może znacząco przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia kolejnego udaru


Skąd biorą się kłopoty z odżywianiem po udarze?

Po udarze chory może mieć:

·        zaburzenia pamięci i myślenia, przez co możę zapominać o przyjmowaniu pokarmów oraz nawadnianiu

·        problem z używaniem rąk, co może utrudniać jedzenie i picie

·        utratę apetytu

·        dysfagię czyli utrudnione połykanie

 

Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że pacjent może nie otrzymywać odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. To z kolei może prowadzić do spowolnienia okresu rekonwalescencji i powrotu do zdrowia.

 

Jak poprawić odżywienie chorego po udarze?

Konieczna może być ocena logopedyczna oraz nauka technik prawidłowego gryzienia i połkania. Dieta dostarczająca prawidłowy skład i kaloryczność posiłków powinna być ustalona przez dietetyka. Chory musi mieć zapewnioną wystarczającą ilość czasu na spokojne spożywanie posiłków.


Zdrowa dieta

Dieta po udarze powinna być różnorodna i uwzględniać następujące grupy produktów:

·        Duża ilość różnokolorowych warzyw, owoców oraz fasoli – zawierają mnóstwo witamin i minerałów oraz przeciwutleniacze, które mogą pomóc zmniejszyć uszkodzenia naczyń krwionośnych. Zawierają również potas, który może pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi.

·        Zboża, głównie produkty pełnoziarniste i wysokobłonnikowe, takie jak ciemne pieczywo, płatki zbożowe, ryż, makaron, makaron, polenta, kuskus, owies, komosa ryżowa i jęczmień. Pokarmy bogate w błonnik pomagają zmniejszyć ilość cholesterolu we krwi.

·        Chude mięso i drób, ryby, jaja, tofu, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i fasola.

·        Mleko, jogurt, ser – głównie o obniżonej zawartości tłuszczu.

 

Koniecznie ogranicz:

·     Sól. Spożywanie zbyt dużej ilości soli może podnieść ciśnienie krwi. Nie należy jeść więcej niż 6 g (lub łyżeczkę) soli dziennie. Czytaj etykiety i wybieraj opcje z jej niższą zawartością. Nie dodawaj soli podczas gotowania. Nie stawiaj solniczki na stole. Zamiast tego używaj suszonych ziół i przypraw (np. chilli, świeżego imbiru, soku z cytryny). Jeśli stopniowo zmniejszasz spożycie soli, kubki smakowe dostosują się do nowych smaków w ciągu kilku tygodni.

·     Cukier. Nadmiar spożywanego cukru może prowadzić do otyłości. Czytaj etykiety i wybieraj opcje z niższą zawartością cukru. Nawet pokarmy, o których możesz nie myśleć jako o słodkich, mogą zawierać cukier. Duża ilość cukru występuje w wielu napojach bezalkoholowych, gotowych posiłkach i fast foodach. Spożywanie większej ilości domowych posiłków i przekąsek może pomóc w zmniejszeniu ilości cukru w diecie.

·     Tłuszcze nasycone. Ich spożywanie prowadzi do podwyższenia poziomu cholesterolu. Tłuszcze nasycone mają stałą konsystencję w temperaturze pokojowej i znajdują się w produktach zwierzęcych, takich jak mięso, zwłaszcza wysokoprzetworzone, ser, żółtka jaj, masło gotowe ciasta i lody oraz niektóre oleje roślinne (palmowe, z ziaren palmowych i kokosowe). Ograniczenie ilości tłuszczów nasyconych spożywanych z tych pokarmów jest kluczem do zapobiegania udarowi, dlatego staraj się wyeliminować je z diety. Jedz głównie wielonienasycone i jednonienasycone oleje i smarowidła. Ogranicz masło i zamiast niego używaj awokado lub masło orzechowe.

·     Alkohol. Picie alkoholu zwiększa ryzyko kolejnego udaru.

 

Wypróbuj nowe sposoby przygotowywania posiłków:

·     Gotowanie na parze, gotowanie i grillowanie są dużo zdrowsze niż smażenie

·     Smażone potrawy powinny być spożywane tylko okazjonalnie, a nie jako regularna część diety.

 

Pij dużo wody.


Wróć
Umów sie na wizytę
Zadzwoń do nas 32 500 00 55 Umów się ONLINE
32 500 00 55
Umów się