Strona główna / Blog / Choroby naczyniowe / Co to jest udar mózgu?

Co to jest udar mózgu?

Udar mózgu to w rozwijające się gwałtownie objawy ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, utrzymujące się powyżej 24 godzin lub prowadzące do śmierci, spowodowane patologią w obrębie naczyń mózgowia.

Udar stanowi bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga natychmiastowego leczenia pozwalającego zredukować stopień uszkodzenia mózgu i zapobiec powikłaniom.

Rodzaje udarów

Występują dwa główne typy udarów mózgu, często mylone przez pacjentów – niedokrwienny, spowodowany zamknięciem tętnicy wewnątrzczaszkowej oraz krwotoczny, spowodowany pęknięciem naczynia i wyciekiem krwi poza jego światło.

Udar niedokrwienny

Jest najczęstszą postacią udaru (ok. 70%). Spowodowany jest istotnym zwężeniem lub zamknięciem światła tętnicy wewnątrzczaszkowej lub tętnicy szyjnej, prowadzącym do niedotlenienia obszaru mózgu unaczynionego przez dane naczynie (podobnie jak w przypadku zamknięcia tętnicy wieńcowej w zawale mięśnia sercowego).

Przemijające niedokrwienie mózgu – TIA (ang. Transient ischemic attack)

TIA – zwany potocznie “miniudarem”, objawia się nagłym wystąpieniem objawów neurologicznych, identycznych jak w udarze, jednak o charakterze krótkotrwałym, trwającym kilka minut lub godzin. TIA nie powoduje trwałego deficytu neurologicznego. Spowodowane jest przejściowym, odwracalnym zmniejszeniem przepływu krwi w części mózgu odpowiedzialnej za obecne objawy. Mechanizm i czynniki prowadzące do TIA są takie same jak prowadzące do udaru mózgu.

W przypadku wystąpienia objawów TIA, nawet krótkotrwałych, które całkowicie ustąpiły, należy natychmiast skontaktować się z najbliższym szpitalem, ponieważ wystąpienie objawów może wskazywać na zwężenie lub zablokowanie tętnic mózgowych, zagrażające wystąpieniu pełnoobjawowego, nieodwracalnego udaru mózgu.

Udar krwotoczny

Spowodowany jest nagłym pęknięciem naczynia krwionośnego i wynaczynieniem krwi poza jego światło. Spowodowany może być różnymi patologiami uszkadzającymi naczynia, takimi jak:

Czynniki ryzyka udaru

Istnieje wiele czynników prowadzących do wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym udaru niedokrwiennego mózgu. Dzielimy je na modyfikowalne i niemodyfikowalne.

  1. Czynniki związane ze stylem życia:

  1. Współistniejące, zwłaszcza źle kontrolowane choroby, takie jak:

  1. Do niemodyfikowalnych czynników ryzyka należą:

Objawy udaru mózgu

Ponieważ leczenie udaru mózgu jest najskuteczniejsze w przypadku jak najwcześniejszego wdrożenia od początku pierwszych objawów, niezmiernie ważna jest znajomość objawów mogących wskazywać na jego wstąpienie. Są to:

Kiedy dzwonić po Pogotowie?

Do łatwego zapamiętania i szybkiego rozpoznania pierwszych objawów udaru powstał prosty akronim FAST (z języka angielskiego – “szybko), czyli pomyśl szybko i zrób po kolei:

Powikłania udaru

W zależności od rodzaju zamkniętego naczynia w obrębie mózgowia, rozległości i lokalizacji uszkodzonego obszaru mózgu, czasu upośledzenia przepływu mózgowego czyli szybkości i rodzaju wdrożenia leczenia, udar może spowodować jedynie przejściowe objawy deficytu lub doprowadzić do trwałej niepełnosprawności lub zgonu.

Do najczęstszych powikłań należą:


Wróć
Umów sie na wizytę
Zadzwoń do nas 32 500 00 55 Umów się ONLINE
32 500 00 55
Umów się